Dziś w Warszawie, w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, europarlamentarzystów, przedstawicieli MEiN oraz szkół biorących udział w projekcie, zainaugurowano europejski projekt SAT4EDU. Pilot projektu, który jest realizowany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem SoftCream Software, obejmie szkoły w Polsce, Włoszech i Grecji.

SAT4EDU to pilot projektu satelitarnego dostępu szerokopasmowego do Internetu dla szkół z obszarów zupełnie bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do Internetu, finansowany przez Parlament Europejski i wdrażany przez Komisję Europejską. W wydarzeniu inaugurującym projekt wzięli udział m. in. Ekaterini Kavvada, Director of Innovation and Outreach w DG DEFIS, europarlamentarzyści: Andrzej Halicki (Polska) i Aldo Patricello (Włochy), a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, kuratorium oraz szkół biorących udział w projekcie. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Krzysztof Meissner (UW), który zainaugurował projekt wystąpieniem pod tytułem „Czas płynie wolniej na Ziemi niż w satelitach” (Time runs slower on Earth than in satellites).

Projekt SAT4EDU odpowiada na potrzeby europejskich instytucji edukacyjnych znajdujących się w tzw. białych obszarach. Są to miejsca na terenie Unii Europejskiej, gdzie mimo wysiłków, w dalszym ciągu nie oferuje się szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ponadto szanse uzyskanie tego typu usługi w najbliższych latach są nadal niewielkie – najczęściej wynika to z niskiej gęstości zaludnienia, czynników demograficznych czy geograficznych. Instytucje edukacyjne w małych i odległych miejscowościach nie generują popytu umożliwiającego pokrycie kosztów budowy i utrzymania sieci szerokopasmowej.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację białych obszarów, Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu projektu pilota SAT4EDU. To działanie umożliwi nie tylko sprawdzenie praktycznych aspektów dostępu satelitarnego, ale również uzyskanie realnej oceny takiego przedsięwzięcia.

W ramach projektu dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskają wybrane szkoły położone na obszarach permanentnie białych.

Działania obejmują:

  • Instalację sprzętu (anteny odbiorczo-nadawczej, modemów i routerów zapewniających transmisję dwukierunkową);
  • Zapewnienie usługi dostępu szerokopasmowego poprzez zawarcie przez konsorcjum stosownej umowy z dostawcą usług dostępu satelitarnego (np. Starlink od SpaceX, czy Astra);
  • Podłączenie do szerokopasmowego Internetu szkolnych komputerów – przy czym preferowane będzie podłączenie w ten sposób szkolnej sieci lokalnej.
Zdjęcie Robert Śmietanka

Robert Śmietanka – CEO SoftCream Software

„Chcemy, aby tzw. białe obszary mogły uzyskać dostęp do Internetu, który powinien być prawem, a nie przywilejem” – tłumaczy Robert Śmietanka, prezes zarządu SoftCream Software i leader konsorcjum firm realizujących projekt. „Wierzymy, że równy dostęp do odpowiedniej jakości treści jest możliwy, dlatego projekt SAT4EDU chce realnie zmniejszyć poziom wykluczenia cyfrowego na terenie UE.

Takie zmiany pozwolą wyrównać szanse obywateli, przy okazji dbając o zrównoważony rozwój regionów. Dzięki tego typu działaniom możemy systematycznie zmniejszać ilość białych plam na mapie Europy i chcemy, pod auspicjami Komisji Europejskiej taki projekt realizować” – podkreśla Robert Śmietanka.

Nie mamy wątpliwości, że dostęp satelitarny może być skuteczną metodą usprawnienia, urozmaicenia i uelastycznienia poziomu edukacji w instytucjach edukacyjnych” – mówi Andrzej Halicki, europoseł, inicjator projektu. „Stwarza to zarówno uczniom, jak i nauczycielom możliwość samodzielnego wyszukiwania zasobów informacyjnych i umożliwia korzystanie z programów umieszczonych w sieci np. materiałów multimedialnych lekcji i zajęć edukacyjnych szczególnie w erze pandemii z jaka przyszło się zmagać nie tylko Europie i ale i całemu światu. Urządzenia z dostępem do szerokopasmowej sieci staną się narzędziem dydaktycznym, będącym świetnym motywatorem, umożliwiającym efektywne kształcenie, a ja jestem dumny, że polska firma realizuje ten projekt” – kończy Andrzej Halicki.

Szkoły biorące udział w projekcie nie ponoszą żadnych kosztów związanych zarówno z realizacją, jak i utrzymaniem zapewnionej usługi. Szkoły mogą wykorzystywać łącze dostępowe do codziennej działalności edukacyjnej, współpracy w sprawach związanych z monitorowaniem działań, czy przygotowaniem raportów dotyczących funkcjonowania usługi. Projekt w żaden sposób nie ogranicza doboru treści edukacyjnych, które realizowane są zgodnie z programami szkolnymi w krajach, których dotyczy. Pilot projektu obejmuje szkoły w  Polsce, Grecji i we Włoszech.

 

Opublikowano:: 26/04/2021


« powrót
Kontakt

Wyślij zapytanie

    Pola oznaczone * są wymagane.

    Administratorem podanych danych osobowych jest SoftCream Software Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-390, przy ul. Grójeckiej 194/19. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie i kontaktów marketingowych, o ile wyrażono na to zgodę. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Dane będą przetwarzane do momentu odwołania zgody na ich przetwarzanie. Osobom, których dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.