Po starcie w kwietniu, europejski projekt SAT4EDU nabiera tempa. Przedstawiciele SoftCream Software, podmiotu prowadzącego projekt na zlecenie Komisji Europejskiej, wizytują placówki edukacyjne objęte programem.

W dniach 20 – 25 czerwca br. przedstawiciele konsorcjum pod przewodnictwem SoftCream wizytowali placówki edukacyjne we Włoszech, które przystąpiły do projektu SAT4EDU. Spotkali się  z burmistrzem Montecilfone, Giorgiem Manesem. Rozmawiali na temat problemów, z jakimi mierzą się miejscowości znajdujące się w tzw. białych plamach, czyli miejscach wykluczonych cyfrowo, gdzie nie ma możliwości instalacji tradycyjnego łącza. Manes podkreślił, że szerokopasmowy dostęp do Internetu z wykorzystaniem technologii satelitarnej pomoże szkole w realizowaniu procesu kształcenia dzieci i młodzieży w Montecilfone. Równolegle przedstawiciele SoftCream i Komisji Europejskiej wizytowali także placówki edukacyjne w San Giacomo degli Schiavoni i Pettacciato, które również pomyślnie przeszły weryfikację wymaganych warunków technicznych projektu.

Z kolei w dniach 27.06 – 04.07 wizytowano placówki edukacyjne w Grecji. Podczas wizyty, przedstawiciele konsorcjum spotkali się z pełnomocnikiem burmistrza Grigorisa Konstantellosa (Vari-Voula, region Attyka), Ioannisem Palamidasem, doradcą ds. technologii. Określono harmonogram wdrożenia projektu w wybranych placówkach na terenie gminy oraz podpisano stosowne porozumienia umożliwiające realizację prac montażowych instalacji satelitarnych. W kolejnym tygodniu planowane są spotkania z przedstawicielami szkół w Polsce. Pierwsze instalacje szerokopasmowego Internetu satelitarnego planowane są na lipiec bieżącego roku – na początek będą to lokalizacje we Włoszech i w Grecji.

Weryfikacja placówek edukacyjnych biorących udział w projekcie to w zasadzie ostatni krok, przed wdrożeniem technicznym – tłumaczy Robert Śmietanka, prezes SoftCream Software. – Chcemy, aby tzw. białe obszary mogły uzyskać dostęp do Internetu, który powinien być prawem, a nie przywilejem. Wierzymy, że równy dostęp do odpowiedniej jakości treści jest możliwy, dlatego projekt SAT4EDU chce realnie zmniejszyć problem wykluczenia cyfrowego na terenie UE. Takie zmiany pozwolą wyrównać szanse obywateli, przy okazji dbając o poprawny rozwój regionów – dodaje Robert Śmietanka.

Przypomnijmy – SAT4EDU to pilotażowy projekt satelitarnego dostępu szerokopasmowego do Internetu dla szkół z obszarów zupełnie bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do Internetu, finansowany przez Parlament Europejski i wdrażany przez Komisję Europejską. Projekt SAT4EDU odpowiada na potrzeby europejskich instytucji edukacyjnych znajdujących się w tzw. białych obszarach. Są to miejsca na terenie Unii Europejskiej, gdzie mimo wysiłków, w dalszym ciągu nie oferuje się szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ponadto szanse uzyskanie tego typu usługi w najbliższych latach są nadal niewielkie – najczęściej wynika to z niskiej gęstości zaludnienia, czynników demograficznych, czy kryteriów geograficznych. Pilot projektu, który jest realizowany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem SoftCream obejmie szkoły w Polsce, Włoszech i Grecji.

Opublikowano:: 05/07/2021


« powrót
Kontakt

Wyślij zapytanie

    Pola oznaczone * są wymagane.

    Administratorem podanych danych osobowych jest SoftCream Software Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-390, przy ul. Grójeckiej 194/19. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie i kontaktów marketingowych, o ile wyrażono na to zgodę. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Dane będą przetwarzane do momentu odwołania zgody na ich przetwarzanie. Osobom, których dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.