Projekt badawczy realizowany  przez SoftCream z zastosowaniem algorytmów AI.

Monitorowanie jakości internetu to specjalizowane oprogramowanie implementujące autorski proces śledzenia i analizy parametrów wydajności, prędkości i niezawodności połączenia internetowego. Ma na celu ocenę jakości usług dostarczanych przez dostawców internetowych oraz identyfikację potencjalnych problemów w sieci.

Oto kilka przykładów monitorowania jakości Internetu implementowanym w aplikacji Internet.pl:

  1. Testy prędkości: Popularne narzędzia do testowania prędkości internetu, takie jak Speedtest, umożliwiają użytkownikom sprawdzenie rzeczywistej prędkości ich połączenia internetowego. Mierzy się prędkość pobierania i wysyłania danych oraz opóźnienie (ping). Wyniki tych testów dostarczają informacji na temat aktualnej wydajności łącza internetowego.
  2. Monitorowanie dostępności: Systemy monitorujące dostępność sieci sprawdzają, czy połączenie internetowe jest dostępne i stabilne. Przez regularne pingowanie lub testowanie połączenia z różnych lokalizacji, takie narzędzia są w stanie wykryć awarie, utraty pakietów czy wahania w dostępności.
  3. Analiza jakości połączenia: Zaawansowane narzędzia do monitorowania jakości internetu mogą analizować parametry takie jak opóźnienie (ping), jitter (zmienność opóźnień), utrata pakietów, przepustowość, jakość strumieni wideo itp. Te informacje są szczególnie przydatne w przypadku usług strumieniowych, takich jak wideokonferencje, transmisje na żywo czy gry online.
  4. Monitorowanie wydajności sieci: Narzędzia do monitorowania wydajności sieci mogą śledzić obciążenie sieci, przepustowość, zużycie pasma, wykorzystanie zasobów itp. Pozwala to na identyfikację potencjalnych wąskich gardeł, zaplanowanie rozbudowy sieci oraz optymalizację jej wydajności.
  5. Monitorowanie jakości usług dostawców: Niektóre narzędzia monitorowania jakości internetu mogą również oceniać jakość usług dostawców internetowych. Przykładowo, można śledzić parametry połączenia dla różnych dostawców i porównywać ich wydajność. To pomaga użytkownikom dokonywać informowanych wyborów i zgłaszać potencjalne problemy dostawcom.

Monitorowanie jakości internetu jest istotne zarówno dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą mieć pewność, że ich łącze internetowe działa sprawnie, jak i dla firm, które zależą od stabilnego i wydajnego połączenia internetowego do prowadzenia swojej działalności.

Opublikowano:: 01/06/2023


« powrót
Kontakt

Wyślij zapytanie

    Pola oznaczone * są wymagane.

    Administratorem podanych danych osobowych jest SoftCream Software Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-390, przy ul. Grójeckiej 194/19. Dane będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie i kontaktów marketingowych, o ile wyrażono na to zgodę. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Dane będą przetwarzane do momentu odwołania zgody na ich przetwarzanie. Osobom, których dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.